Header Ad

Kategórie

Ako si vybrať kvalitné výživové doplnky na cvičenie

Cvičíte a chceli by ste svojmu telu dopriať čo najkvalitnejšiu výživu? Okrem kvalitnej stravy vedie ceste aj cez pravidelné užívanie kvalitných výživových doplnkov? Ako si vybrať tie najlepšie práve pre vás? Aj o tom je tento článok.

 

Každý človek má individuálne potreby a ciele a podľa toho si musí vybrať výživové doplnky. Chce zvýšiť svoju hmotnosť? Potom možno oceníte kvalitný gainer. Potrebuje zvýšiť príjem bielkovín? Proteín by mohol byť odpoveďou, ktorú hľadáte. Máte svoj tréning a stravu v poriadku, ale stále to nie je celkom ono? Esenciálne aminokyseliny BCAA môžu zase pomôcť v prípade, ak sa cítime unavení, máme horšiu regeneráciu alebo bolesti svalov.

Poďme sa na tieto tri doplnky pozrieť bližšie:

●      Gainer

Tí, ktorí si dávajú pozor na každý kilogram, sa mu zďaleka vyhýbajú, ale čo tí, ktorí sa snažia nabrať svaly alebo hmotnosť a sú už trochu unavení z jedla? Gainery prešli za posledných niekoľko desaťročí obrovský kus cesty. Kedysi sa v nich len miešala zmes cukrov a bielkovín. Dnes to však už neplatí. Gainer je zmes sacharidov a bielkovín v rôznom pomere. Niektoré gainery obsahujú len 20 percent bielkovín a iné takmer 50 percent. V dôsledku toho niektoré slúžia ako doplnenie živín po náročnom tréningu a iné ako náhrada jedla. Samozrejme, bez kvalitnej stravy a tréningu nás gainer nezachráni.

●      Proteín

Bielkoviny sú základným stavebným prvkom svalovej hmoty. Bez bielkovín by sme mohli športovať dňom i nocou, ale dosiahli by sme len okrajové výsledky. Bielkoviny, teda proteíny, nám pomáhajú budovať a regenerovať svaly. A ako doplnky výživy pre športovcov sú prakticky nepostrádateľné. Keďže ich ideálny príjem pre športovca je 1,2 – 2 gramy bielkovín denne (u žien je to o niečo menej a starí ľudia by ich zase mali príjmať o niečo viac), niekedy môže byť ťažké dostať ich do tela prirodzenou stravou. Nie každý chce neustále jesť mäso, vajcia, tvaroh, orechy a niekedy je príjemné si len tak jednoducho namiešať proteín z práškového koncentrátu. Navyše hneď po tréningu by sme zbytočne zaťažovali žalúdok tuhou stravou a vtedy je proteín tiež ideálnou voľbou.

●      BCAA

Aminokyseliny s rozvetvenými reťazcami alebo esenciálne aminokyseliny sú neoceniteľným pomocníkom napríklad v strave, kde chránia naše svaly pred katabolizmom. Aminokyseliny sú stavebnými prvkami bielkovín a sú nevyhnutné pre rast a obnovu svalov. Delia sa na neesenciálne a esenciálne aminokyseliny, t. j. také, ktoré si telo nedokáže vytvoriť samo.  Z 9 esenciálnych aminokyselín sú najdôležitejšie leucín, izoleucín a valín, ktoré sa označujú ako BCAA. Tieto aminokyseliny sú zodpovedné za obnovu svalových vlákien, ukladanie glukózy vo svaloch a zvyšovanie anabolického účinku.

 

    Pridajte komentár

    Vaša emailová adresa nebude zverejnená.*