Header Ad

Kategórie

Čistota pol života – ako sa postarať o čistotu dpf filtra a čo to vlastne znamená

Dpf filter je nevyhnutnou súčasťou každého auta. Jeho funkcia spočíva v zachytávaní pevných čiastočiek pochádzajúcich z výfukových plynov dieselových agregátov. Filter teda jednoducho povedané prečisťuje výfukové plyny.

Po istých najazdených kilometroch a pravidelnom používaní auta už však môže byť filter zanesený. Ak patríte k tým, ktorí obľubujú veľa dovolenkovať, či chodia často na služobné cesty po diaľniciach pravdepodobne vám filter vydrží dlhšie čistý. Treba si na čistotu filtra dávať obzvlášť pozor ak nejazdíte dlhé vzdialenosti a auto používate prevažne v meste. Keby ostal tento problém odignorovaný mohlo by to totiž viesť k ďalším poruchám.

Ako teda zistiť, že niečo nie je s vašim filtrom v poriadku?

Jedným z indikátorov znečistenia filtra je blikajúca kontrolka filtra pevných častíc na palubnej doske. V takej chvíli je potrebné navštíviť servis, aby bola chyba odstránená. Všimnúť si môžete aj zníženie výkonnosti motora. A ak máte takto zanesený filter môže sa stať, že neprejdete ani emisnou kontrolou vozidla.

Ak teda zistíte, že už filter nepracuje ako má, ponúkajú sa dve riešenia. Prvým je kúpa nového filtra a druhým kvalitné dpf čistenie. Najnižšia možná cena filtra pevných častíc je približne 400 €. Podľa typu auta sa však môže cena filtra priblížiť až k 2000 €. Ak hľadáte lacnejšiu alternatívu, čistenie dpf filtra zvyčajne vychádza približne na 200 € investíciu.

Pri absolútnom zanesení dpf filtra riskujete okrem zníženia  výkonnosti motora aj vážnu poruchu motora. Preto je dôležité vedieť, čo môžete sami urobiť aby ste podporili správne fungovanie filtra a teda aj vozidla. Prevenciou pred zanesením je regeneračná schopnosť filtra, ktorej môžete napomôcť plynulou jazdou vo vyšších, konštantných rýchlostiach, na stredných otáčkach mimo mesta.

    Pridajte komentár

    Vaša emailová adresa nebude zverejnená.*