Header Ad

Kategórie

Do lesa v zlom počasí? Dôležitá je správna výbava

Les. To čarokrásne miesto, kde sme si ako malý mysleli, že tancujú lesné víly, stromy vedia rozprávať a smola na ich kôry je vlastne ich plačom. Je to miesto, kde sme sa v detstve báli vkročiť kvôli strachu z ježibáb a obrov. Ako sme rástli, tak sa pôžitok z predstáv a strach z vymysleného zmenili na objektívne a kritické vnímanie lesa. Dnes už vieme, že les je obdivuhodným miesto pre svoju zeleň, vôňu, ticho. No, rovnako vieme, že jeho skutočným nebezpečenstvom nie je ježibaba a dokonca ani obry. Zistili sme, že les je súhrou pokoja a zatajeného dychu z jemnej nervozity a stúpajúceho adrenalínu.

Mnohí z nás milujú skúmanie lesa a jeho záhad. Je to ich miesto oddychu, no zároveň miesto, ktoré do ich žíl dodá vždy potrebný a zdravý adrenalín. Ani tí najskúsenejší turisti však nezabúdajú na dôležitosť správnej výbavy. Vždy kladú dôraz na výber správneho oblečenia a obuvi. K oblečeniu neodmysliteľne parí aj kvalitná bunda do lesa. Tieto bundy by vás mali šikovne ochrániť nie len pred chladom a dažďom, ale rovnako sú nápomocné aj v prípadoch, keď prechádzate popod ostne. Vyhnete sa teda chladu, zmoknutiu a poraneniam, ktoré sa vám na holom tele môžu vyskytnúť rýchlejšie. Netreba zabúdať ani na topánky. Flexibilita a pevnosť je duo, ktoré by malo pri ich výbere patrične dominovať.

Samozrejme, myslite na vodu. Môže sa vám hodiť nie len na pitie, ale aj v prípade poranenia na dezinfikovanie rán. Rovnako výborným pomocníkom je aj mačeta. Tá sa môže stať výborným spoločníkom, ktorý vám bude raziť cestu.

Je divá zver našim nepriateľom?

V poslednej dobe sa na nás valia informácie o napadnutí obyvateľstva rôznych dediniek či miest divou zverou. Vidíme popri cestách jelene či diviaky. Táto skutočnosť nám navodzuje strach a v niektorých prípadoch nám bráni pokračovať v normálnom živote. Treba si však uvedomiť, že zvieratá sa riadia svojim inštinktom. Oni nie sú zodpovedné za svoje činy a skutky. To my, ľudia, zodpovedáme za ich postupné schádzanie z hôr do našich obydlí. Náš egoizmus dal priestor pre vytvorenie tejto situácie. Naša chamtivosť im vzala ich prirodzené teritórium a zdroje obživy. Nebojujme s divou zverou. Naučme sa spolu žiť v harmónií. Áno, vzájomný rešpekt platí aj medzi zvieratami a ľuďmi. My im necháme ich teritórium a oni nám zas nebudú brať to naše. Samozrejme, že prax nie je taká jednoduchá.

Veľa z nás má však strach aj z prechádzky lesom. Áno, je pravda, že medvede a diviaky v tomto období, keď majú mladé, útočia. A preto je potrebné nosiť so sebou zvonček, rozprávať sa s kamarátmi alebo ak ste sám si pospevovať. Dobrým tipom, ktorý vám zaručenie pomôže pri stretnutí s medveďom je aj sprej na medvede. Mnohými štúdiami je dokázané, že tento sprej minimalizuje vaše ohrozenie až o niekoľko desiatok percent. Pozor si však treba dávať na jeho správne používanie. Vždy si naštudujte návod.

Malé zlo

Tí, ktorí milujú prírodu, mi dajú za pravdu, že malé zlo v podobe kliešťa je naozaj nepríjemným zážitkom. Kliešte sú malé čierne, niekedy svetlo hnedé, parazity, ktoré benefitujú na živinách z krvi cicavcov. Kliešť sa nasaje ako na človeka, tak aj na zviera, no a keď je už moc veľký a viac nasať nedokáže, tak skrátka sám odpadne.

Kliešte patria medzi hmyz s nedokonalou premenou. To znamená, že majú tri rôzne štádia rastu, no vždy majú približne rovnaký tvar tela a farbu. Rozdiel je vo veľkosti. Hovoríme o larve, nymfe a dospelom jedincovi.  Po každej prechádzke vonku si teda poriadne skontrolujte vaše telo.

Každý z nás má domu tú „svoju“ metódu na vyberanie kliešťa. Niektorí vravia krútiť. Iní vravia vykývať. No, kde sa skrýva pravda, sme sa stále nezhodli. Našou radou je kúpa zmrazovacieho spreja. Tento sprej nastriekanie na kliešťa v množstve podľa jeho veľkosti. Nástrek kliešťa zamrazí a tým mu zabráni vypusteniu škodlivých látok do vášho tela. No a potom ho už len vytiahnete pribalenou pinzetou.

Varujeme vás! Vyberanie kliešťa nie je vôbec hračka, a preto ak si na to netrúfate, tak navštívte odborníka. Rovnako treba zvážiť návštevu lekára, ak po vybraní kliešťa sa dostavia symptómy, akými sú: malátnosť, únava, bolesť hlavy, tráviace ťažkosti, problematická pokožka a mnohé iné. Tieto príznaky môžu značiť Lymskú boreliózu alebo Kliešťovú encefalitídu.

    Pridajte komentár

    Vaša emailová adresa nebude zverejnená.*