Header Ad

Kategórie

Koleso a jeho samotný vznik

Koleso patrí k jedným z najstarších vynálezov a v priebehu krátkej doby sa začalo využívať skoro všade. Bez debaty patrí k jedným z najdôležitejších vynálezov. Ani v súčasnosti si nedokážeme bez neho predstaviť život. Kolesá nie sú potrebné len pre autá, lietadlá, bicykle, ale rovnako sú dôležitým komponentom hodín, dokonca sú dôležitou súčasťou zábavných parkoch.

Úžasný vynález, ktorý zmenil históriu

Prvé zmienky o kolese sa objavili už v Mezopotámii pred viac ako šesťtisícimi rokmi, no stále nie je zrejmé, kto za týmto vynálezom stojí. Starovekí Egypťania používali niekoľko odrezaných pňov stromov, na ktoré umiestnili veľkú drevenú platňu. Tento vynález používali na prepravu ťažkých materiálov. Niekto veľmi inteligentný však vytvoril drevené koleso s osami. Tento spôsobom bol oveľa jednoduchším ako využívanie celých pňov.

Krátko po tomto objave vzniklo prvé hrnčiarske koleso a prvé koče. Postupom času sa využívanie kolies rozšírilo a čoraz viac sa začalo používať na prenos/ prevoz ťažkých materiálov namiesto zvierat. Od tých časov sa kolesá stali neoddeliteľnou súčasťou ľudských životov.

Kolesá sú dnes naozaj všade okolo nás. Automobily bez ktorých si nevieme predstaviť svoj život by bez kolies jednoznačne nefungovali. Pneumatiky, akými sú napríklad kvalitné pneumatiky 12-165 sa bežne využívajú na autách. Rozmer pneumatiky bol navrhnutý tak, aby sedel na koleso, ktorého priemer je dvanásť palcov. Číslo stošesťdesiatpäť indikuje, že vaše pneumatiky majú šírku stošesťdesiatpäť milimetrov. Čísla pri štandardných pneumatikách 10-165 indikujú to isté, čiže prvé číslo priemer a druhé šírku.

Široké pneumatiky sú atraktívnejšie na pohľad a sú jednoznačnými víťazmi, keď chceme hovoriť o jazdných vlastnostiach. Užšie pneumatiky sa skôr hodia do prostredia s daždivými podmienkami a vyššou frekvenciou snehových zrážok. Výber je samozrejme len na vás.

    Pridajte komentár

    Vaša emailová adresa nebude zverejnená.*