Header Ad

Kategórie

Mýty o káve a jej vplyve na zdravie

Tri štvrtiny Slovákov si vychutnáva kávičku každý deň. Pripočítajme tých, ktorí si ju doprajú aspoň občas a zistíme, že s kávou sa stretol hádam každý obyvateľ našej krajiny. Láska ku káve kvitne napriek tomu, že tento čierny mok dobíjajúci energiu a dobrú náladu, je opradený desiatkami mýtov. Sú naše obavy o zdravie oprávnené alebo ide o planý poplach?

 

1. Z kávy sme dehydrovaní

E-shop špecializovaný na kávu Simple Coffee pokladá za najväčší mýtus o káve práve strach z dehydratácie. Človek by mal vypiť približne 2 litre tekutín každý deň a zvyčajne sa do tohto množstva káva nepočíta. Podľa výskumu britských vedcov boli muži pijúci kávu v porovnaní so skupinou mužov pijúcich čistú vodu hydratovaní úplne rovnako. Tento mýtus teda vznikol kvôli diuretickému vplyvu kofeínu.

To znamená, že kvôli káve častejšie navštevujeme toaletu, avšak zvýšené množstvo moču nie je znakom dehydratácie. Priveľa kofeínu však môže spôsobiť roztržitosť a neschopnosť obsedieť na mieste, preto je vhodné dopriať si kávu ráno a po zvyšok dňa dopĺňať tekutiny aj inými spôsobmi.

 

2. Káva škodí srdcu – dvíha tlak a spôsobuje hypertenziu

Káva, alebo presnejšie kofeín, skutočne spôsobuje zvýšenie tlaku. Kľúčové slovo je v tomto prípade – krátkodobo. U zdravého človeka káva možno na pár minút rozbúcha srdce rýchlejšie, ale nespôsobí žiadne chronické ochorenie srdca. Pri pravidelnom pití kávy sa u človeka vytvorí určitá miera tolerancie kofeínu, takže po vypití rannej šálky kávy sa nedostavia žiadne vedľajšie účinky.

Neznamená to však, že pri problémoch s tlakom by ste mali piť kávu. Celkovo by ste si mali dávať pozor na tlak,. ak pijete viac ako 3-4 šálok kávy denne

 

3. Káva zastavuje rast

Teenageri sú vo veku prudkého rastu a mnoho rodičov im zakazuje pitie kávy zo strachu, že zastaví ich rast. Tento mýtus vznikol kvôli zisteniu, že kofeín môže oberať kosti o vápnik. Napriek tomu na tomto mýte nie je ani makové zrnko pravdy a pitie kávy v puberte a adolescencii je teoreticky v poriadku.

Otázkou ostáva či mladí ľudia nemôžu doplniť energiu iným spôsobom, prípadne, či by si nemali vychutnať radšej kávu bez kofeínu.

 

4. Káva prispieva k vzniku rakoviny

Toto tvrdenie je absolútne bezdôvodné, podľa niektorých inštitúcií dokonca patrí medzi potraviny, ktoré pomáhajú pri boji s týmto zákerným ochorením. Antioxidanty, ktoré káva obsahuje, chránia bunky a udržujú ich zdravé. Keď dôjde k poškodeniu buniek, napríklad v dôsledku pasívneho fajčenia alebo v dôsledku znečistenia prostredia, antioxidanty ich vedia „opraviť“. Vo výskume sa potvrdzuje blahodarný vplyv kávy najmä pri prevencii rakoviny pečene, prsníka, prostaty a kože. Je však potrebné piť čiernu kávu, bez cukru a bez mlieka. Kupovať by sme si ju mali priamo v pražiarni, ktorá dováža najkvalitnejšie druhy kávy, napríklad kávu z Peru, Kolumbie alebo Brazílie.

 

5. Káva dvíha cholesterol

Káva skutočne dokáže zvyšovať hladinu LDL cholesterolu (ide o tzv. zlý cholesterol). Spôsobuje to jej zložka cafestol, ktorá sa uvoľňuje vo forme oleja. Káva prefiltrovaná cez papierový filter túto zložku neobsahuje. Problémom je napríklad filtrovanie cez french press, kde kovový filter nedokáže cafestol zachytiť alebo dlhé popíjanie tzv. turka. Záleží teda na spôsobe, akým si kávu pripravíme.

Patríte medzi tých, ktorí si nevedia predstaviť kávu uvarenú iným spôsobom? Špecialisti z bratislavskej fyzioterapie Rehab Klinik odporúčajú vyvážiť negatívny účinok cafestolu pravidelným pohybom. Beh trikrát týždenne, polhodina veselého tancovania doma alebo prechádzka po večeri bohato vykompenzuje jeho „škodlivý“ vplyv na zdravie.

 

6. Káva je dobrá na „opicu“

Na tento mýtus sa musíme pozrieť z dvoch strán. Pokiaľ ste prehýrili celú noc a teraz padáte na nos od únavy, káva sa stane skvelým pomocníkom. Ak siahnete po šálke kávy preto, aby znížila množstvo alkoholu v krvi, musíme vás sklamať. Nedokáže ho z krvi nijako vyzbierať a viac vám v tomto prípade pomôže kvalitný spánok.

    Pridajte komentár

    Vaša emailová adresa nebude zverejnená.*