Header Ad

Kategórie

4 rady ako vybrať správne oplotenie pozemku

Poznáte to. Postav dom, zasaď strom.

Mať svoj dom či pozemok, na ktorom možno stavať, je snom mnohých z nás. Pre niektorých sa už stal skutočnosťou a teraz si môžu vychutnávať radosti a vymoženosti rodinného života s posedením na záhradnej terase či v altánku.

Často si pozemok vyžaduje kvalitné a funkčné oplotenie, ktoré by malo spĺňať svoj účel.

Vybrať to správne môže byť niekedy náročné a môže vyžadovať veľa úsilia, energie a času a občas aj zbytočne vyplytvaných financií. Ak tomu chcete predísť, je dobré, ak pred stavbou oplotenia zvážite niekoľko vecí.

Životnosť a účel

Dôležité pri výbere oplotenia je, aby bolo účelné, malo dlhú životnosť, no tiež to, aby pôsobilo estetickým dojmom (najmä ak je postavené okolo rodinných domov). Dôležitá je taktiež cena oploteni jeho správny typ.

Ak potrebujete váš pozemok správne oplotiť, tieto rady a tipy vám môžu byť užitočné a pomôžu vám pri rozhodovaní a následnej realizácii.

Typy oplotenia sa líšia podľa viacerých parametrov, ktoré je dôležité pred stavbou zvážiť, a na ktoré je treba brať ohľad. Každé miesto, kde bude oplotenie postavené, má svoje špecifiká, podľa ktorých sa typ oplotenia vyberá. Napríklad miesta s terénnymi nerovnosťami si vyžadujú iný druh pletiva ako rovné povrchy.

Rovnako nesmieme zabúdať na účel/ funkciu oplotenia, na ktorý ho potrebujeme.

Najčastejšie používaným druhom oplotenia u nás sú drôtené pletivá.

Používajú sa tieto druhy:

  • Štvorhranné pletivá
  • Zvárané pletivá v rolkách
  • Plotové panely

Každé z nich má svoje benefity a prednosti, no i nevýhody. Preto je dôležité zohľadniť účel a miesto oplotenia (pozemku).

Ako vybrať to správne oplotenie?

1. Trvácnosť oplotenia.

Vo výbere oplotenia je podstatným faktorom jeho trvácnosť a odolnosť voči počasiu, poveternostným vplyvom či korózii a opotrebovaniu časom.

2. Účel oplotenia a jeho oddelenosť od okolia.

Každé oplotenie oddeľuje pozemok a stavbu od okolia, je preto dôležité, čo chcete a potrebujete oplotením ohradiť. Môže to byť oplotenie pozemku rodinného domu, ktoré potrebujete oddeliť od susedných pozemkov či oplotenie oddeľujúce váš pozemok od lesa, zvierat alebo ďalšej stavby. Takisto je možné, že už je na vašom pozemku iné oplotenie a potrebujete ho prerobiť alebo doplniť.

3. Cena a druh oplotenia.

Cena oplotenia sa môže líšiť v závislosti od rozličných parametrov, ktoré by malo oplotenie spĺňať. Druhy pletiva v ponuke sú rôznorodé a každé sa používa na určitý účel. Dôležitá je tiež priaznivá cena oplotenia za meter, jeho montáž, kvalitné zabalenie a následná doprava.

Pri inštalácii nesmieme opomenúť ani položku, akou je cena práce.

Na oplotenie pozemku býva používané štvorhranné pletivo, zvárané pletivo v rolkách a zvárané panely.

Štvorhranné pletivopozinkované – je vyrobené zo žiarovo pozinkovaného drôtu. Je oderuvzdorné, pevné a jeho odolnosť voči korózii je 8 až 10 rokov.

Štvorhranné pletivo – poplastované – je vyrobené zo žiarovo pozinkovaného drôtu ktorý je chránený PVC vrstvou. Jeho bezúdržbová životnosť je vysoká (minimálne 15 rokov), pôsobí esteticky a upravene a netreba ho natierať..

Zvárané pletivo v rolkách – vyrobené zo žiarovo pozinkovaného drôtu, po zváraní elektrostaticky poplastované vysokoadhéznym polyetylénom. Má dvojitú antikoróznu úpravu zabezpečujúcu záruku proti korózii min 15 rokov .

Dôležité parametre sú aj výška pletiva, jeho povrchová úprava či farba oplotenia, ktoré si každý volí podľa svojich preferencií a predstáv.

4. Bezúdržbovosť, jednoduchá a rýchla inštalácia.

Pri výbere oplotenia je jedným zo zásadných faktorov jeho jednoduchá a rýchla inštalácia a bezúdržbovosť.

Ak sa rozhodujete, aké oplotenie a aké pletivo je pre váš pozemok najvhodnejšie, myslite aj na to, na akom povrchu je vaša stavba postavená. Môže byť šikmý a skosený, kopcovitý či rovný.. Každý typ pozemku a každé miesto je špecifické a preto je dôležité sa rozhodnúť aj podľa toho.

Nech už sa rozhodnete pre akýkoľvek typ oplotenia, veríme, že bude spĺňať vaše požiadavky a že s ním budete spokojní.

    Pridajte komentár

    Vaša emailová adresa nebude zverejnená.*