Keď sa povie elektrocentrála, mnoho ľudí si predstaví prenosné zariadenie, ktoré naložia do kufra auta, a ktoré napája malé stavebné stroje alebo osvetlenie na chate. Elektrocentrály sa však používajú ako záložné zdroje pre obytné a komerčné budovy, nemocnice, ale aj pre celé výrobné prevádzky. Prinášame vám prehľad typov elektrocentrál CAT, ktoré patria k najpoužívanejším na svete.
Naftové elektrocentrály
V portfóliu svetovej značky Caterpillar nájdete stovky druhov elektrocentrál. Na Slovensku ponúka elektrocentrály CAT spoločnosť Zeppelin SK, ktorá sa zameriava skôr na tie väčšie modely, poháňané naftovým alebo plynovým motorom (najmenší naftový model v ponuke má hmotnosť 308 kg). Napriek vyššej hmotnosti sú všetky elektrocentrály umiestnené na podstavcoch, ktoré umožňujú jednoduchú manipuláciu pomocou zdvíhacej techniky. Elektrocentrály s nižším výkonom ponúka požičovňa stavebných strojov Zeppelin SK.
Spomínaná najmenšia elektrocentrála CAT C1.1 má trvalý výkon 8,5 kVA, pričom jej srdcom je 1,1 l vznetový trojvalcový agregát. Ďalšie modely majú výkony 12,5 kVA, 16,5 kVA, 22 kVA atď., pričom číslica za písmenom C v názve označuje zdvihový objem motora. Takéto centrály dokážu zabezpečiť napájanie malých stavenísk či slúžiť ako záložné zdroje pre rodinné domy či malé budovy.
Samozrejme, to je iba špička ľadovca, ponuka pokračuje elektrocentrálami s trvalými výkonmi v desiatkach, stovkách a tisícoch kVA. Takéto výkony sú dostatočné pre napájanie rozľahlých stavenísk, veľkých komerčných budov, logistických centier, ale aj citlivých aplikácií ako sú nemocnice či dátové centrá a tiež pre napájanie priemyselných výrobných prevádzok. Tieto výkonné modely majú odlišné značenie, z ktorého sa objem motora ani technické parametre modelu nedozviete.
Najvýkonnejšia naftová elektrocentrála v ponuke Zeppelin SK dokáže špičkovo dodať 2500 kVA. Najsilnejšia vyrábaná elektrocentrála značky CAT na svete, model 3616, má však špičkový výkon až 7520 kVA. Nemá teda problém ani s napájaním rozsiahlych výrobných prevádzok či s aplikáciami v energetike.
Na Slovensku môžete nájsť elektrocentrály CAT napr. vo forme záložných zdrojov pre Národný futbalový štadión, obchodné centrum City arena v Trnave či najmodernejšiu autobusovú stanicu Nivy v Bratislave.
Plynové elektrocentrály – ide to aj obnoviteľne
Z ekonomického i environmentálneho hľadiska je oproti nafte ešte lepším palivom plyn, preto má Zeppelin SK v ponuke aj plynové elektrocentrály CAT. Na ich napájanie nie je nutná prípojka na zemný plyn, okrem neho totiž vedia spaľovať aj alternatívne nízkovýhrevné plyny. Ide napr. o plyny z bioplynových staníc či plyny, ktoré sú vedľajším produktom pri čistení odpadových vôd, ťažbe surovín či skládkovaní odpadu. Tieto sú, na rozdiel od zemného plynu, obnoviteľnými zdrojmi energie. Samozrejme, podpora konkrétneho druhu paliva sa líši model od modelu.
Čo sa týka elektrocentrál na plynový pohon, Caterpillar ich má v ponuke od výkonu 50 kW, ide však o modely, ktoré nie sú určené pre náš trh. Najmenšia centrála v ponuke na Slovensku, model CAT CG132B-8, má max. el. výkon 400 kW a hmotnosť 5,8 tony. Ďalej produktový rad pokračuje plynovými elektrocentrálami s výkonmi v stovkách a tisícoch kW, pričom najsilnejší model CAT CG260-16 má výkon až 4 500 kW.
Z uvedených parametrov je teda jasné, že plynové elektrocentrály sú určené skôr na stacionárne použitie. Môžete ich využiť na trvalé napájanie či ako záložné zdroje v podobných aplikáciách ako naftové, samozrejme pri dostupnosti vhodného plynného paliva.
Kogeneračné jednotky zabezpečia aj teplo
Okrem plynových elektrocentrál nájdete v portfóliu Caterpillar aj tzv. kogeneračné jednotky. Tie sú v posledných rokoch mimoriadne obľúbené, keďže takpovediac zabíjajú dve muchy jednou ranou.
Ich základom je vždy naftová alebo plynová elektrocentrála CAT, pričom odpadové teplo produkované spaľovacím motorom je využívané na vykurovanie daného objektu.
Tak ako pri plynových elektrocentrálach je v závislosti od modelu možná prevádzka na zemný plyn, ale aj na bioplyn či podobný nízkovýhrevný plyn. Kogeneračné jednotky sú teda ideálne na využitie ako hlavný či záložný zdroj energie v bioplynových staniciach alebo čističkách odpadových vôd. Používajú sa však aj na napájanie obytných, komerčných či priemyselných objektov – napr. v Nitre vykurujú sídlisko Chrenová.