Header Ad

Kategórie

Rolety a žalúzie ako ochrana pred slnečnými lúčami

Na leto sa tešíme z mnohých dôvodov, napríklad že si užijeme veľa slniečka. Niečo iné je ale vyhrievať sa slnečnými lúčmi niekde pri vode a niečo oveľa menej príjemného je potiť sa doma, keď nám slnečné lúče cez okná nahrievajú celú domácnosť. Existuje viacero riešení, ako mnohokrát nepríjemnú horúčavu a slnečné lúče zmierniť. Z tých mechanických sa dnes pozrieme na priame vonkajšie zatienenie okien.

Klasické vnútorné žalúzie asi nemusíme predstavovať. Stretol sa s nimi snáď už každý z nás, a to či už v podobe visiacich látkových pruhov, alebo vodorovných líšt. Sú cenovo dostupné a rýchlo sa montujú.

Nechajme stranou pergoly (teda konštrukcia mimo domu) a markízy (to sú také striešky, ktoré vytiahnete pred okno). Pri priamom vonkajšieho zatienenia okien máme v dnešnej dobe na výber z dvoch variantov: buď sa rozhodneme pre žalúzie alebo rolety. Potom už sa môžeme orientovať podľa toho, čo sa nám páči, ako veľmi to má byť stabilné a bezpečné. Navyše si môžete vybrať medzi ručným ovládaním, alebo za vás prácu urobí malý a tichý motorček.

Vonkajšie rolety a ich výhody

Pevné vonkajšie rolety – všetci ich poznáme ako ochranu napríklad na výkladoch obchodov. Podobné (v princípe) si môžete zaobstarať aj vy. Roletový pancier, ako sa nazývajú dohromady nad sebou umiestnené lamely, môžete vyrolovať do schránky umiestnenej nad oknom. Pospájané plastové, alebo hliníkové lamely sú potom upevnené v postranných lištách. Výhodami vonkajšej rolety sú najmä praktickosť a dokonalá ochrana pred slnkom.

Výhody však zatienením, ochranou okien a tepelnou izoláciou nekončia. Rolety naviac dokážu tiež brániť prenikaniu hluku do miestnosti. Vonkajšie žalúzie síce trochu menej, najlepšie túto funkciu plnia keď majú úplne sklopené lišty. Ak použijete takéto zakrytie okien napríklad v spálni, neprebudia vás prvé slnečné lúče ani smetiari.

    Pridajte komentár

    Vaša emailová adresa nebude zverejnená.*